http://www.firatnews.com/tr/web/news/guncel/kck-kobane-insanligin-ortak-degerleri-icin-direniyor.htm

KCK: Kobanê insanlığın ortak değerleri için direniyor

Kobanê direnişine ilişkin bir açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “Kobanê direnişçileri tüm insanlık değerlerinin ortak düşmanı olan IŞİD’e karşı yalnız kendisi için değil, başta Ortadoğu halkları olmak üzere tüm demokrasi ve özgürlük değerleri için direnmektedir. Bu direniş Kobanê tümden bu faşist çetelerden temizlenip özgür Rojava ve demokratik Suriye yaratılana kadar sürecektir” dedi.

Rojava devriminin ilk gününden itibaren Türk devletinin hedefinde olduğunu da kaydeden KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Türk devletinin desteklediği grupların Serêkaniyê’ye saldırdığı ve Ceylanpınar’ı cephe gerisi olarak kullandığını hatırlattı.

‘TÜRKİYE İLE KADER ORTAKLIĞI YAPAN DAİŞ SALDIRILARINDA AMACINA ULAŞMAMIŞTIR’

Yazılı bir açıklama yayınlayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Ortadoğu’da bir özgürlük ve demokrasi vahası olarak ortaya çıkan Rojava devrimine ilk günden itibaren saldırıldığını belirtti. İlk büyük saldırının Türk devletinin desteklediği gruplar tarafından Serêkaniyê’ye yapıldığını hatırlatan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “Türkiye sınırları içinde olan Ceylanpınar’ı cephe gerisi olarak kullanıp her gün Serêkaniyê’ye saldırılmıştır. Ancak YPG ve YPJ güçleri kahramanca direnerek Ceylanpınar’dan gelip Serêkaniyê’yi işgal etmek isteyen güçleri söküp atmışlardır. Ancak Rojava Devrimine düşmanlık besleyen Türkiye daha sonra IŞİD’i Rojava Devrimine saldırtmıştır. IŞİD Rojava Devrimine saldırdığı her yerde yenilgi alarak yüz geri olmuştur. Irak’ta Musul’u teslim aldıktan sonra Şengal, Maxmur ve Kerkük’e saldıran IŞİD yine karşısında YPG-YPJ ve HPG gerillalarını bulmuştur. Türkiye tarafından da desteklenen ve Türkiye ile kader ortaklığı yapmış IŞİD, tüm bu saldırılarında amacına ulaşmamıştır” dedi.

‘KOBANÊ’DE 35 GÜNDÜR TARİHİN EN BÜYÜK KAHRAMANLIĞI GÖSTERİLİYOR’

DAİŞ gerilla karşısında büyük kayıplar yaşayınca Türkiye ile ilişkisine de güvenerek Kobanê etrafına güç yığdığını ve Kobanê’yi işgal etme saldırısı başlattığını vurgulayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasına şöyle devam etti: “Kuşatılmış olan Kobanê’nin birkaç gün içinde düşmesi beklenirken, Kobanê 35 gündür tarihin gördüğü en büyük kahramanlıklardan birini göstererek direnmektedir. Kobanê bu direnişi gösterirken Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Lazıyla, Arabıyla ve Ermenisiyle tüm Türkiye halkları büyük moral destek vererek bu mücadeleyi güçlendirmişlerdir. Moral destek yanında Paramaz Kızılbaş gibi direnişte yaşamını feda eden kahramanların desteği de Kobanê Direnişine büyük güç katmıştır.

‘TOPLUMUN BÜTÜN KESİMLERİ DİRENİŞE GÜÇT KATTI’

Türkiye halkının bu direnişte desteği takdir edilecek düzeyde olmuştur. Türkiyeli kadınlar, gençler, ezilenler, sosyalistler ve tüm demokratlar, her inançtan toplumsal kesimler Kobanê ile dayanışma içinde olmuşlar, bu direnişin gücüne güç katmışlardır. Aleviler de bu direniş gücüne en büyük moral güç veren toplumsal kesimlerden olmuştur. Aleviler ezilenden, sömürülenden yana olan tarihlerine layık bir biçimde Kobanê Direnişinin yanında yer almışlardır.

Kobanê Direnişi etrafında Türkiye’nin tüm demokratik devrimci güçlerinin birleşmesi, Rojava devriminden yana tutumlarını koymaları ve bu yönde mücadele etmeleri Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük tarihi açısından da yeni bir dönem başlatmıştır. Kobanê direnişi, Türkiye’yi demokratikleştirip Kürt sorununu çözecek tüm dinamikleri ortaya çıkarmış ve bir araya getirmiştir. Özellikle Kürt Özgürlük Hareketi ile Türkiye devrimci demokrasi güçlerinin Kobanê Direnişi etrafında ortak mücadelede buluşması AKP hükümetini korkutmuş ve sarsmıştır. AKP on iki yıllık iktidarının en zor dönemini yaşamıştır. On yıllardır derin güçlerin ve özel harpçilerin Türkiye halkları ile Kürt halkı arasında örmek istediği barajlar yıkılmıştır. Böylece tüm dünyanın Kobanê Direnişine duyarlı hale gelmesinde Türkiyeli demokrasi güçlerinin de önemli bir rolü olmuştur.”

‘DÜNYA HALKLARININ KOBANÊ’YE İLGİSİ BÜYÜK BİR DUYARLIKI VE DESTEK ORTAYA ÇIKARDI’

Kobanê’de Ortadoğu halklarının başına bela olan DAİŞ’e büyük bedeller vererek direnilmesinin dünya kamuoyunda da yankısını bulduğu ifade edilen açıklamada, “Dünya halklarının Kobanê direnişine ilgisi ve desteği de içeride ve dışarıda büyük bir duyarlılık ve destek ortaya çıkarmıştır.

Tüm bu desteklerle direnişini her gün güçlendiren Kobanê Direnişi gün gün faşist IŞİD’i bu direnişiyle boğacak ve yenilgiye uğratacaktır.

Kobanê direnişine büyük destek ve güç veren tüm Türkiyeli demokrasi güçlerini, kadınlarını, emekçileri, Alevileri başta olmak üzere ezilen tüm inanç gruplarını verdikleri bu destekten dolayı selamlıyor ve şükranlarımızı iletiyoruz. Yine IŞİD faşizmine karşı direnen YPG ve Kobanê halkına siyasi ve askeri destek veren her halka ve siyasi güce de verdikleri bu desteklerinden dolayı halkımız adına teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

“Kobanê direnişçileri tüm insanlık değerlerinin ortak düşmanı olan IŞİD’e karşı yalnız kendisi için değil, başta Ortadoğu halkları olmak üzere tüm demokrasi ve özgürlük değerleri için direnmektedir” diyen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, bu direnişin Kobanê tümden bu faşist çetelerden temizlenip özgür Rojava ve demokratik Suriye yaratılana kadar süreceğini vurguladı.

Advertisements